Knit-A-Long | Vitamin Sea (deel 3)

16 mei 2025

Zie je het al voor je... Buiten in de zon met het geruis van de zee als achtergrondgeluid? En -  niet te vergeten - breinaalden en bollen wol op je schoot. Dat is precies de vibe die we in gedachten hadden voor deze KAL. Met deze Knit A Long brei je een lange sjaal met veel textuur, die doet denken aan de zee. Welkom, bij onze KAL: Vitamin Sea!

Wat heb je nodig?

  • Het KAL Vitamin Sea pakket (met daarin: 2 bollen Gianna, 4 bollen Solo Lino in 4 kleuren.) 
  • Breinaalden 4 & 4.5mm

Wat ga je maken?

Deze Knit-A-Long bestaat uit vier delen. Je bent nu bij het derde deel van het patroon. In dit deel gaan we aan de slag met het confetti en het zigzag patroon. Dat klinkt als een echt feest! En je bent al over de helft na dit deel. Wat vind jij van je resultaat tot nu toe?

Na vier delen heb je een prachtige lange sjaal met veel textuur. De sjaal wordt 30 bij 180 cm, maar je bent natuurlijk vrij om de afmetingen naar jouw wens aan te passen. 

Hoe is de sjaal opgebouwd?

Het patroon van de sjaal bestaat uit vier delen. Elk deel bestaat uit 2 verschillende patronen; een ajourpatroon en een slipsteekpatroon. Voor de patronen met slipsteek heb je een dikkere naald nodig. Voor die delen gebruik je dan naald 4,5mm. Voor de ajourpatronen gebruik je naald 4mm.

Bij de slipsteekpatronen wissel je elke 2 naalden van garen. Laat dan de draad die je niet gebruikt achter het werk hangen. Bij de volgende heengaande naald pak je die draad weer op. 

Tussen het ajourpatroon en het slipsteekpatroon brei je steeds 2 naalden in tricotsteek. Hier voer je minderingen of meerderingen uit, zodat je steeds klaar bent voor het nieuwe patroon.

Je vindt in deze blogs uitleg van alle verschillende patronen. Aanvullend vind je voor sommige delen ook een getekend breischema.

Voor deze sjaal gebruik je één kleur Gianna en vier kleuren Solo Lino. Deze worden in het breipatroon aangeduid met Solo Lino A, B, C en D. Je bepaalt zelf de kleur volgorde!

Heel veel plezier! 

De stekenproef
10x10 cm met naalddikte 4/4,5 mm: gemiddeld 23 st x 28 nld.

Gebruikte steken en afkortingen:
re: recht
av: averecht
tricotsteek: heengaande naald de steken recht breien; teruggaande naald de steken averecht breien.
3k: 3 kantsteken. Elke heen- en teruggaande naald: brei de eerste 3 steken recht en haal de laatste 3 steken averecht af met de draad voor het werk.
sl1, sl2, sl3: slipsteek. Slip 1, 2 of 3 steken averecht van de linker- naar de rechternaald. In de heengaande naald hangt de draad achter het werk. In de teruggaande naald hangt de draad voor het werk.
RK: rechter kabel. Brei 2 steken recht samen, maar laat ze op de linkernaald staan. Brei nu de eerste steek recht en laat vervolgens beide steken van de linkernaald glijden.
LK: linker kabel. Sla 1 steek over en brei de tweede steek recht achterlangs in de achterlus. Brei nu de eerste steek recht en laat beide steken van de linkernaald glijden.
O: omslag
Overh: overhaling. Haal 1 steek recht af, brei de volgende steek recht en haal de afgehaalde steek over.
2resam: 2 steken recht samenbreien
2avsam: 2 steken averecht samenbreien
ssav: slip, slip, averecht. (haal 1 steek recht af)2x, zet ze terug op de linkernaald. Brei dan deze 2 steken averecht gedraaid samen (in de achterlussen).
dubov: dubbele overhaling. Haal 1 steek recht af, brei 2 steken recht samen en haal de afgehaalde steek over.
overh+: overhaling+. Haal 1 steek recht af, brei de volgende steek recht en haal de afgehaalde steek over. Zet de steek terug op de linkernaald, haal de tweede steek over de eerste steek en zet deze steek op de rechternaald.
1m: 1 steek meerderen. Neem het dwarslusje tussen de steken op de linkernaald en brei in de achterlus een steek recht.
Van *tot*: brei steeds de steken tussen *en*. 

Breipatroon deel 3 - Confetti en Zigzag

Confetti patroon

Dit patroon wordt gebreid over 68 steken op naalden 4 mm.
Benodigd garen: Gianna.
Het patroon is een veelvoud van 4 st + 2 + 6k. De patroonhoogte is 4 nld.

Patroon Confetti:
Nld 1: 3k, 1re, *O, 1re, O, dubov*, 1re, 3k.
Nld 2 en alle teruggaande nld: 3k, steken en omslagen av, (62 st av), 3k.
Nld 3: 3k, 1re, *dubov, O, 1re, O,* 1re, 3k.
Nld 4: zie nld 2.

Brei nld 1 t/m 4: 7x 

Overgangsnaalden 4 mm:
Brei 2 nld tricotsteek met Gianna.

Voorbereidingsnaalden 4,5 mm:
Brei 2 nld met Solo Lino A in tricotsteek en meerder in de heengaande nld 3 steken:
Nld 1: 3k, 15re, 1m, 15re, 1m, 15re, 1m, 17re, 3k = 71 st.
Nld 2: 3k, 65av, 3k.

Zigzag gevallen steek

Dit patroon wordt gebreid over 71 steken op naalden 4,5 mm.
Benodigde garens: Gianna en Solo Lino wisselen elkaar iedere 2 nld af. Zie verderop voor de kleurvolgorde.
Het patroon is een veelvoud van 4 st + 1 + 6k. De patroonhoogte is 8 nld. 

Lees eerst het gehele patroon. 

Tip: druk de duim tegen de gevallen steek om verder vallen te voorkomen.
Verdere uitleg staat bij nld 3 en nld 7.

Let op: brei de gevallen steek in de voorlus om verdraaien te voorkomen. Pak de gevallen steek met de rechter- of linkernaald (naar keuze) en brei deze recht. Of – kan ook – zet de gevallen steek eerst terug op de linkernaald. 

Patroon Zigzag gevallen steek:
Nld 1 (Gianna): 3k, 1re, *sl1, 3re*, 3k.
Nld 2 (Gianna): 3k, *3av, sl1*, 1av, 3k.
Nld 3 (Solo Lino A): 3k, 1re, *laat de volgende steek (= de slipsteek van de vorige nld) van de nld vallen en hou deze voor het werk, 2re, brei de gevallen steek recht, 1re*, 3k.
Nld 4 (Solo Lino A): 3k, 65av, 3k.
Nld 5 (Gianna): 3k, 5re, *sl1, 3re*, 3k.
Nld 6 (Gianna): 3k, *3av, sl1*, 5av, 3k.
Nld 7 (Solo Lino A: 3k, 3re, *sl2, laat de volgende steek (= de slipsteek van de vorige nld) van de nld vallen en hou deze voor het werk, zet de 2 slipsteken terug op de linkernld. Pak de gevallen steek en brei deze recht, 3re*, 2re, 3k.
Nld 8 (Solo Lino A): 3k, 65av, 3k.

Brei nld 1 t/m 7 nogmaals. 

Let op: Nld 8 (= nld 16): Solo Lino D: 3k, 65av, 3k.

Volgorde van de kleuren Solo Lino:
Nld 1 t/m nld 8 Gianna/Solo Lino A: 1x
Nld 1 t/m nld 7 Gianna/Solo Lino A: 1x
Nld 8 = nld 16 teruggaande nld: brei deze naald met Solo Lino D

Nld 1 t/m nld 8 Gianna/Solo Lino D: 1x
Nld 1 t/m nld 7 Gianna/Solo Lino D: 1x
Nld 8 = nld 16 teruggaande naald: brei deze naald met Solo Lino B

Nld 1 t/m nld 8 Gianna/Solo Lino B: 1x
Nld 1 t/m nld 7 Gianna/Solo Lino B: 1x
Nld 8 = nld 16 teruggaande naald: brei deze naald met Solo Lino C

Nld 1 t/m nld 8 Gianna/Solo Lino C: 2x

Overgangsnaalden 4 mm:
Brei 2 nld tricotsteek met Gianna en minder in de heengaande naald 3 steken: van 71 naar 68 steken.
Nld 1: 3k, (15re, 2resam)3x, 14re, 3k.
Nld 2: 3k, 62av, 3k.

Patroon confetti, 68 st, nld 4 mm
Herhaal dit patroon.
Brei nld 1 t/m 4: 7x

Overgangsnaalden 4 mm Gianna:
Brei 2 nld tricotsteek met Gianna en meerder in de heengaande naald 3 steken  van 68 naar 71 st.
Nld 1: 3k, (15re, 1m)3x, 17re, 3k = 71 st.
Nld 2: 3k, 65av, 3k.